Ek Jaan Hain Hum

Ek Jaan Hain Hum

1983

2 tim 31 min
6.5 IMDB
5.0 TMDB
B Toppfilm
Dela
Vikram Saxena kommer från en välbeställd familj från övre medelklassen och möter den vackra Seema Singh. De blir förälskade i varandra, men deras familjer har andra planer. Medan Vikram lyckas övertyga sin advokat-pappa Shyam Sunder att ändra sig, kan Seema inte göra detsamma. Hennes äktenskap arrangeras istället med en man som bor i USA. Situationen blir dramatisk när polisen arresterar Vikram för mordbrand – han misstänks ha bränt ned en fastighet som tillhör Seemas far, Colonel Ram Mohan Singh. Detta får Vikrams far att försvara honom i rätten, men Seema vägrar att ha något med honom att göra längre. Shyam Sunder inser att det enda sättet att rädda sin son från fängelse är att få honom förklarad sinnessjuk. Men priset blir högt – han och hans familj kommer att bära denna skam resten av sitt liv.
Ek Jaan Hain Hum är en indisk film från 1983 regisserad av Rajiv Mehra. Filmen tillhör genren drama och är producerad i Indien. Med en längd på 151 minuter utforskar den teman kring familj, kärlek och juridiska dilemman.

Handlingen följer Vikram Saxena, en ung man från en välbärgad familj som förälskar sig i Seema Singh. Trots att Vikrams far, advokaten Shyam Sunder Saxena, stöder deras relation möter paret motstånd från Seemas familj, som planerar hennes äktenskap med en bosatt i USA. Situationen försämras drastiskt när Vikram arresteras för mordbrand. Han anklagas för att ha bränt ned en fastighet tillhörande Seemas far, Colonel Ram Mohan Singh. Detta skapar en irreparable klyfta mellan älskarna.

Konfronterad med hotande fängelsestraff för sin son inser Shyam Sunder att en juridisk försvarsstrategis enda väg framåt är att få Vikram klassificerad som psykiskt sjuk. Detta val bär dock långtgående konsekvenser för både sonen och familjens anseende.

I huvudrollerna framträder Rajiv Kapoor som Vikram Saxena och Shammi Kapoor som hans far. Rakesh Bedi spelar Mothu, medan Gulshan Grover porträtterar Kailash Chopra och Avtar Gill framställer John D'Cruz.

Filmen finns tillgänglig på Netflix.

Rollista i Ek Jaan Hain Hum

12 skådespelare

Vanliga frågor om Ek Jaan Hain Hum

Vem regisserade Ek Jaan Hain Hum?

Ek Jaan Hain Hum regisserades av Rajiv Mehra.

Vem spelar huvudrollen i Ek Jaan Hain Hum?

Huvudrollen i Ek Jaan Hain Hum spelas av Rakesh Bedi, som Mothu.

Vilka skådespelare medverkar i Ek Jaan Hain Hum?

I Ek Jaan Hain Hum medverkar bland andra Rakesh Bedi, Avtar Gill, Gulshan Grover, Rajiv Kapoor och Shammi Kapoor.

När hade Ek Jaan Hain Hum premiär?

Ek Jaan Hain Hum hade premiär den 16 september 1983.

Hur lång är Ek Jaan Hain Hum?

Ek Jaan Hain Hum är 2 tim 31 min lång.

Vilket språk är originalspråket i Ek Jaan Hain Hum?

Originalspråket i Ek Jaan Hain Hum är hindi.

Fakta

Regissör Rajiv Mehra
Språk Hindi