Le Sommet des dieux

Le Sommet des dieux

2021

1 tim 35 min
7.5 IMDB
7.8 TMDB
A− Toppfilm
Dela
En fotojournalist söker svar om den första expeditionen på Mt. Everest och försöker hitta en berömd klättrare som försvann.
Le Sommet des dieux är en animerad äventyrsfilm från 2021 som producerades i Frankrike och Luxemburg. Regi och manus står Patrick Imbert för, tillsammans med Magali Pouzol som medförfattare. Filmen varar 95 minuter och kombinerar genrerna animation, äventyr och mysterium.

Handlingen följer en fotojournalist vars obsessiva sökande efter sanningen om den första expeditionen på Mount Everest driver honom att spåra en berömd klättrare som försvunnit under mystiska omständigheter. Denna jakt blir en kamp mellan möjligheten att lösa ett historiskt mysterium och de personliga konsekvenserna av att gräva för djupt i det förflutna. Filmen utforskar teman kring ambition, äventyrslust och människans vilja att nå det omöjliga.

Röstskådespelarna utgörs av Éric Herson-Macarel som den äldre Habu, Damien Boisseau som Fukamichi, Elisabeth Ventura som Ryoko, Lazare Herson-Macarel som den unge Habu och Kylian Rehlinger som Kishi. Tillsammans skapar de röstprestationer som driver filmens narrativ framåt genom dess olika tidsperioder och perspektiv.

Le Sommet des dieux använder animationen för att skildra de spektakulära och farliga miljöerna på världens högsta berg, samtidigt som den undersöker de mänskliga drivkrafterna bakom extrema äventyr. Filmen är tillgänglig på Netflix.

Rollista i Le Sommet des dieux

11 skådespelare

Vanliga frågor om Le Sommet des dieux

Vem regisserade Le Sommet des dieux?

Le Sommet des dieux regisserades av Patrick Imbert.

Vem spelar huvudrollen i Le Sommet des dieux?

Huvudrollen i Le Sommet des dieux spelas av Éric Herson-Macarel, som Old Habu (voice).

Vilka skådespelare medverkar i Le Sommet des dieux?

I Le Sommet des dieux medverkar bland andra Éric Herson-Macarel, Damien Boisseau, Elisabeth Ventura, Lazare Herson-Macarel och Kylian Rehlinger.

När hade Le Sommet des dieux premiär?

Le Sommet des dieux hade premiär den 22 september 2021.

Hur lång är Le Sommet des dieux?

Le Sommet des dieux är 1 tim 35 min lång.

Vilken genre har Le Sommet des dieux?

Le Sommet des dieux tillhör genrerna Animerat, Äventyr och Mysterium.

Vilket land kommer Le Sommet des dieux från?

Le Sommet des dieux är producerad i Frankrike och Luxemburg.

Vilket språk är originalspråket i Le Sommet des dieux?

Originalspråket i Le Sommet des dieux är franska.

Fakta

Originaltitel Le Sommet des dieux
Regissör Patrick Imbert
Manus Patrick Imbert, Magali Pouzol
Språk Franska
Budget $9 850 000
Intäkter $1 756 552
Bolag Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma, Cinémage 14 Développment, Folivari
IMDB-röster 10 381