Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962

1 tim 30 min
6.9 IMDB
6.7 TMDB
B+ Toppfilm
Dela
En kvinna som möjligen är en häxa försvarar sin man mot krafter som försöker skada honom.
Night of the Eagle är en brittisk skräckfilm från 1962 regisserad av Sidney Hayers. Filmen bygger på Fritz Leiber Jr:s roman och har ett manus skrivet av Charles Beaumont, Richard Matheson och George Baxt. Produktionen varar 90 minuter och utspelar sig i en atmosfär präglad av övernaturliga hot och dold magi.

Handlingen följer Norman Taylor, en universitetsprofessor som spelad av Peter Wyngarde, och hans fru Tansy, porträtterad av Janet Blair. Tansy använder sig av ockulta praktiker för att stödja hennes makes karriär och välmående. När Norman blir arg över hennes hemliga verksamhet och förstör hennes rituella föremål, väcker han oavsiktligt ondskefulla krafter som börjar hota honom. Filmen utspelar sig därefter som en kamp för överlevnad när det övernaturliga närmast sig.

Margaret Johnston spelar Flora Carr, medan Anthony Nicholls framträder som Harvey Sawtelle och Colin Gordon som Lindsay Carr. Dessa karaktärer bidrar till att bygga upp spänningen kring de mystiska händelserna som utvecklas.

Night of the Eagle kombinerar psykologisk skräck med övernaturen på ett sätt som reflekterar 1960-talets skräckfilm. Filmen utforskar teman kring makt, kontroll och konsekvenserna av att förakta det okända. Produktionen är känd för sitt subtila närmande till genren snarare än för explicit skräck.

Filmen är tillgänglig på Netflix.

Rollista i Night of the Eagle

15 skådespelare

Vanliga frågor om Night of the Eagle

Vem regisserade Night of the Eagle?

Night of the Eagle regisserades av Sidney Hayers.

Vem spelar huvudrollen i Night of the Eagle?

Huvudrollen i Night of the Eagle spelas av Peter Wyngarde, som Norman Taylor.

Vilka skådespelare medverkar i Night of the Eagle?

I Night of the Eagle medverkar bland andra Peter Wyngarde, Janet Blair, Margaret Johnston, Anthony Nicholls och Colin Gordon.

När hade Night of the Eagle premiär?

Night of the Eagle hade premiär den 25 april 1962.

Hur lång är Night of the Eagle?

Night of the Eagle är 1 tim 30 min lång.

Vilken genre har Night of the Eagle?

Night of the Eagle är en skräck-film.

Vilket land kommer Night of the Eagle från?

Night of the Eagle är producerad i Storbritannien.

Vilket språk är originalspråket i Night of the Eagle?

Originalspråket i Night of the Eagle är engelska.

Fakta

Regissör Sidney Hayers
Manus Charles Beaumont, Richard Matheson, George Baxt
Språk Engelska
Bolag Independent Artists
IMDB-röster 4 802