Daniella Pineda
Skådespelerska
6 titlar · 3 filmer · 3 serier
Filmer med Daniella Pineda
Serier med Daniella Pineda
Om Daniella Pineda
Daniella Pineda är en amerikansk skådespelare född 1987. Hon har medverkat i ett brett spektrum av produktioner inom film och television, från komedier och dramaserier till skräck- och actionfilmer. Pineda började sin karriär genom onlineinnehål och fick sitt första filmroller 2011. Hon har senare medverkat i televisionsserier som The Originals och The Vampire Diaries, samt i NBC:s American Odyssey. Inom film är hon känd för sina roller i två filmer från Jurassic Park-franchisen, där hon spelade veterinären Zia Rodriguez. Hon har även medverkat i Netflixserien What/If och i den liveaction-adaptionen av Cowboy Bebop, där hon spelade huvudrollen som Faye Valentine. Hennes filmografi omfattar även genrer som skräck och komedi. Pineda har varit verksam inom både större studioproduktioner och mindre independentfilmer. På Toppfilm listas filmer och serier med Daniella Pineda som finns eller har funnits på Netflix.
Vanliga frågor om Daniella Pineda
Vilka filmer med Daniella Pineda finns på Netflix?
Daniella Pineda har medverkat i flera filmer och serier som finns eller har funnits tillgängliga på Netflix.
Hur många filmer och serier har Daniella Pineda medverkat i?
Daniella Pineda har medverkat i totalt 6 titlar som finns eller har funnits på Netflix.