Guillermo Francella

Guillermo Francella

Skådespelare · Född 1955

5 titlar · 4 filmer · 1 serie

Dela

Filmer med Guillermo Francella

Serier med Guillermo Francella

Om Guillermo Francella

Guillermo Francella är en argentinsk skådespelare och komiker född 1955. Han har en långvarig karriär inom television, film och teater. Francella debuterade på television 1980 och etablerade sig under 1980-talet genom roller i komediserier och filmer. Hans genombrott kom med telekomedien De carne somos 1988, följt av framgångsrika actionkomedier som Los extermineitors-serien. Under 1990-talet blev han internationellt känd genom serier som Naranja y media och filmen Un Argentino en New York. Han är särskilt känd för sitt arbete inom komedi, men har också medverkat i dramatiska produktioner. Bland hans senare roller märks José "Pepe" Argento i den argentinska versionen av Married... with Children (2005–2006) och roller i filmer som El secreto de sus ojos (2009) och The Clan (2015). Francella har arbetat inom flera genrer och format, från sketch-baserade TV-program till långfilmer och teaterprodukter. På Toppfilm listas filmer och serier med Guillermo Francella som finns eller har funnits på Netflix.

Vanliga frågor om Guillermo Francella

När är Guillermo Francella född?

Guillermo Francella är född 1955.

Vilka filmer med Guillermo Francella finns på Netflix?

Guillermo Francella har medverkat i flera filmer och serier som finns eller har funnits tillgängliga på Netflix.

Hur många filmer och serier har Guillermo Francella medverkat i?

Guillermo Francella har medverkat i totalt 5 titlar som finns eller har funnits på Netflix.